• Sprawdz nas

Zasady poruszania się po drodze z przyczepą kempingową

Podróż przyczepą kempingową może być niezapomnianą wakacyjną przygodą. Zanim jednak usiądziesz za kółko, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów.

Podróż z przyczepą kempingową po drogach

Do prowadzenia samochodu z przyczepą kempingową wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B lub B+E (to jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową potrzebujesz, zależy od wybranej przez Ciebie przyczepy). Jednak specyfika jazdy jest nieco inna niż w przypadku aut osobowych. Różnią się również ograniczenia prędkości na poszczególnych drogach.

Mowa tu o większym pojeździe, co niekiedy sprawia trudności podczas wykonywania manewrów. Na szczęście zasady jazdy autem z przyczepką kempingową można w łatwy sposób opanować.

Podróż w terenie zabudowanym

Jazda w terenie zabudowanym zawsze wymaga uwagi, a przede wszystkim znajomości przepisów. Sprawdź, jak podróżować bez żadnych przeszkód.

Zasady poruszania się z przyczepą

Podczas jazdy w terenie zabudowanym musisz pamiętać o ograniczeniu prędkości. Ponadto zwracaj szczególną uwagę na przejścia dla pieszych oraz odpowiednią odległość pomiędzy pojazdami.

Ograniczenia prędkości

Na obszarze zabudowanym obowiązuje Cię takie samo ograniczenie, jak w przypadku kierowców innych aut. Możesz poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h. Czasami na terenie miast można spotkać drogi o wyższej dozwolonej prędkości (np. 70 km/h).

Podróż poza terenem zabudowanym

Jazda poza terenem zabudowanym jest nieco szybsza, lecz nadal wymaga dużego skupienia. Podróż na wakacje będzie bezpieczna i wygodna, jeśli tylko zwrócisz uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Zasady poruszania się z przyczepą

Z uwagi na niższą prędkość inni kierowcy będą Cię często wyprzedzać. Wtedy nie przyspieszaj i zachowaj ostrożność. Pamiętaj też o zachowaniu odstępu, który nie zmusi Cię do gwałtownego hamowania.

Ograniczenia prędkości

W przypadku jazdy z przyczepą po obszarze niezabudowanym i drodze jednojezdniowej maksymalna prędkość wynosi 70 km/h. Natomiast na drodze dwujezdniowej możesz poruszać się nie szybciej niż 80 km/h.

Podróż drogami ekspresowymi

Jazda drogami ekspresowymi jest dosyć wygodna. Przy ich wyborze najczęściej nie musisz martwić się o korki. W ten sposób szybko, a zarazem bezpiecznie dotrzesz do celu.

Zasady poruszania się z przyczepą

Drogi ekspresowe pozwalają kierowcom aut osobowych na szybszą jazdę, dlatego pod żadnym pozorem nie możesz się cofać. Natomiast wykręcanie jest możliwe tylko w przeznaczonych miejscach. Jeżeli pomylisz kierunek, prawdopodobnie będziesz musiał zjechać z drogi.

Ograniczenia prędkości

Na drodze ekspresowej możesz poruszać się z prędkością 80 km/h. Natomiast auta osobowe będą poruszały się dużo szybciej. Staraj się utrzymywać stałą prędkość i nie zwalniaj gwałtownie.

Podróż autostradami

Autostrady to najszybsze drogi. Rzadko dochodzi tu do kolizji i zazwyczaj można dość szybko dostać się do celu. Pamiętaj jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Zasady poruszania się z przyczepą

Większość pojazdów na autostradzie będzie poruszała się znacznie szybciej, co czasami bywa niebezpieczne. Dlatego musisz zachować dużą uwagę. Ponadto unikaj gwałtownego hamowania i zwalniania. Nie wolno również cofać.

Ograniczenia prędkości

Samochody z przyczepą mogą poruszać się po autostradzie z prędkością 80 km/h.

Gdzie nie wolno wjeżdżać z przyczepą kempingową?

Pojazdem z przyczepą kempingową możesz poruszać się po wszystkich drogach, o ile znaki nie stanowią inaczej. Zwracaj więc uwagę na zakazy wjazdu, zakazy ruchu czy zakazy i nakazy jazdy w określonym kierunku.

Gdzie nie wolno zatrzymywać się z przyczepą kempingową?

W niektórych krajach nocowanie kamperem poza kempingiem jest zabronione. Dotyczy to np. Austrii, Chorwacji, Portugalii czy Belgii. Natomiast nie ma takiego zakazu w Norwegii czy Finlandii.

W Polsce również możesz nocować poza kempingami, lecz musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. W przypadku posesji prywatnych uzyskaj pozwolenie właściciela. Nie wolno również wjeżdżać do lasu, lecz przy terenach leśnych często można spotkać specjalne miejsca biwakowe, w których możesz odpocząć.

Na co zwracać uwagę, podróżując z przyczepą kempingową?

Pamiętaj, że podczas jazdy kamperem widoczność jest nieco ograniczona, a droga hamowania wydłuża się nawet o 70%. Ponadto zakręty należy pokonywać dużo szerzej niż w przypadku aut osobowych. Zwróć uwagę, że wyprzedzenie jest bardzo wolne, dlatego manewr ten należy stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Przydatne akcesoria

W trasie należy mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, lewarek, klucz do kół, koło zapasowe, kliny pod koła, żarówki zapasowe do świateł czy śrubokręt. Natomiast podczas postoju przydadzą Ci się:

  • latarka
  • butla gazowa, reduktor i klucz do dokręcania
  • środki do toalet
  • akumulator

Dobrze jest przed każdą podróżą przygotować listę niezbędnych akcesoriów.

Zabezpieczenie postoju

Przede wszystkim zabezpiecz drzwi kampera przez instalację dodatkowych zamków oraz samozamykaczy. Natomiast wszystkie cenne przedmioty warto trzymać w skrzynce. Dobrą praktyką jest również instalacja alarmu oraz czujniku przechyłu i położenia, który reaguje na ruch pojazdu oraz próbę podniesienia go.

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 270 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 180 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 160 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Jak podpiąć przyczepę kempingową do samochodu

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj...

Czytaj więcej
Możliwe problemy w czasie podróży kamperem i przeczepą kempingową

Możliwe problemy w czasie podróży kamperem

Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym...

Czytaj więcej
Jak rozkładać balast w przyczepie kempingowej

Jak rozkładać balast w przyczepie i kamperze – musisz to wiedzieć!

Chcesz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży na wakacje? W tym poradniku przeczytasz, jak rozłożyć balast w kamperze....

Czytaj więcej
Najbardziej romantyczne miejsca w polsce na kemping dla dwóch osób

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce na kemping dla dwóch osób

Po długich miesiącach pracy pora oderwać się od rutyny, by zaznać czegoś wyjątkowego. Dlatego przygotuj kamper do drogi, spakuj...

Czytaj więcej