Podróż przyczepą kempingową może być niezapomnianą wakacyjną przygodą. Zanim jednak usiądziesz za kółko, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów.
Podróż z przyczepą kempingową po drogach
Do prowadzenia samochodu z przyczepą kempingową wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B lub B+E (to jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową potrzebujesz, zależy od wybranej przez Ciebie przyczepy). Jednak specyfika jazdy jest nieco inna niż w przypadku aut osobowych. Różnią się również ograniczenia prędkości na poszczególnych drogach.
Mowa tu o większym pojeździe, co niekiedy sprawia trudności podczas wykonywania manewrów. Na szczęście zasady jazdy autem z przyczepką kempingową można w łatwy sposób opanować.
Podróż w terenie zabudowanym
Jazda w terenie zabudowanym zawsze wymaga uwagi, a przede wszystkim znajomości przepisów. Sprawdź, jak podróżować bez żadnych przeszkód.
Zasady poruszania się z przyczepą
Podczas jazdy w terenie zabudowanym musisz pamiętać o ograniczeniu prędkości. Ponadto zwracaj szczególną uwagę na przejścia dla pieszych oraz odpowiednią odległość pomiędzy pojazdami.
Ograniczenia prędkości
Na obszarze zabudowanym obowiązuje Cię takie samo ograniczenie, jak w przypadku kierowców innych aut. Możesz poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h. Czasami na terenie miast można spotkać drogi o wyższej dozwolonej prędkości (np. 70 km/h).
Podróż poza terenem zabudowanym
Jazda poza terenem zabudowanym jest nieco szybsza, lecz nadal wymaga dużego skupienia. Podróż na wakacje będzie bezpieczna i wygodna, jeśli tylko zwrócisz uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Zasady poruszania się z przyczepą
Z uwagi na niższą prędkość inni kierowcy będą Cię często wyprzedzać. Wtedy nie przyspieszaj i zachowaj ostrożność. Pamiętaj też o zachowaniu odstępu, który nie zmusi Cię do gwałtownego hamowania.
Ograniczenia prędkości
W przypadku jazdy z przyczepą po obszarze niezabudowanym i drodze jednojezdniowej maksymalna prędkość wynosi 70 km/h. Natomiast na drodze dwujezdniowej możesz poruszać się nie szybciej niż 80 km/h.
Podróż drogami ekspresowymi
Jazda drogami ekspresowymi jest dosyć wygodna. Przy ich wyborze najczęściej nie musisz martwić się o korki. W ten sposób szybko, a zarazem bezpiecznie dotrzesz do celu.
Zasady poruszania się z przyczepą
Drogi ekspresowe pozwalają kierowcom aut osobowych na szybszą jazdę, dlatego pod żadnym pozorem nie możesz się cofać. Natomiast wykręcanie jest możliwe tylko w przeznaczonych miejscach. Jeżeli pomylisz kierunek, prawdopodobnie będziesz musiał zjechać z drogi.
Ograniczenia prędkości
Na drodze ekspresowej możesz poruszać się z prędkością 80 km/h. Natomiast auta osobowe będą poruszały się dużo szybciej. Staraj się utrzymywać stałą prędkość i nie zwalniaj gwałtownie.
Podróż autostradami
Autostrady to najszybsze drogi. Rzadko dochodzi tu do kolizji i zazwyczaj można dość szybko dostać się do celu. Pamiętaj jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności.
Zasady poruszania się z przyczepą
Większość pojazdów na autostradzie będzie poruszała się znacznie szybciej, co czasami bywa niebezpieczne. Dlatego musisz zachować dużą uwagę. Ponadto unikaj gwałtownego hamowania i zwalniania. Nie wolno również cofać.
Ograniczenia prędkości
Samochody z przyczepą mogą poruszać się po autostradzie z prędkością 80 km/h.
Gdzie nie wolno wjeżdżać z przyczepą kempingową?
Pojazdem z przyczepą kempingową możesz poruszać się po wszystkich drogach, o ile znaki nie stanowią inaczej. Zwracaj więc uwagę na zakazy wjazdu, zakazy ruchu czy zakazy i nakazy jazdy w określonym kierunku.
Gdzie nie wolno zatrzymywać się z przyczepą kempingową?
W niektórych krajach nocowanie kamperem poza kempingiem jest zabronione. Dotyczy to np. Austrii, Chorwacji, Portugalii czy Belgii. Natomiast nie ma takiego zakazu w Norwegii czy Finlandii.
W Polsce również możesz nocować poza kempingami, lecz musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. W przypadku posesji prywatnych uzyskaj pozwolenie właściciela. Nie wolno również wjeżdżać do lasu, lecz przy terenach leśnych często można spotkać specjalne miejsca biwakowe, w których możesz odpocząć.
Na co zwracać uwagę, podróżując z przyczepą kempingową?
Pamiętaj, że podczas jazdy kamperem widoczność jest nieco ograniczona, a droga hamowania wydłuża się nawet o 70%. Ponadto zakręty należy pokonywać dużo szerzej niż w przypadku aut osobowych. Zwróć uwagę, że wyprzedzenie jest bardzo wolne, dlatego manewr ten należy stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Przydatne akcesoria
W trasie należy mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, lewarek, klucz do kół, koło zapasowe, kliny pod koła, żarówki zapasowe do świateł czy śrubokręt. Natomiast podczas postoju przydadzą Ci się:
- latarka
- butla gazowa, reduktor i klucz do dokręcania
- środki do toalet
- akumulator
Dobrze jest przed każdą podróżą przygotować listę niezbędnych akcesoriów.
Zabezpieczenie postoju
Przede wszystkim zabezpiecz drzwi kampera przez instalację dodatkowych zamków oraz samozamykaczy. Natomiast wszystkie cenne przedmioty warto trzymać w skrzynce. Dobrą praktyką jest również instalacja alarmu oraz czujniku przechyłu i położenia, który reaguje na ruch pojazdu oraz próbę podniesienia go.