• Sprawdz nas

Ubezpieczenie kampera, przyczepy i ubezpieczenie turystyczne

Zanim wyruszysz w wymarzoną podróż swoim kamperem, zadbaj o bezpieczeństwo i spokój na wakacjach. Jedną z ważniejszych kwestii jest zakup ubezpieczenia. Które z nich są obowiązkowe, a które dobrowolne? Na jakie warto zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!

Czy podróżując kamperem trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne?

Spakowanie walizek, organizacja miejsca w kamperze, trasa wycieczki – to tylko niektóre z zadań, które trzeba wykonać zanim wyruszysz w podróż kamperem. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na kilka dni, czy może parę miesięcy, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. To dobrowolna polisa, która chroni Ciebie i bliskich (jeśli podróżujecie wspólnie). Zapewnia zwrot kosztów za leczenie oraz pomoc w trudnych sytuacjach, choć pełen zakres ochrony zależy od danego produktu ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących za granicę

Polisę podróżną najbardziej opłaca się wykupić, kiedy jedziesz za granicę. Dlaczego? Koszty leczenia są tam znacznie wyższe niż w Polsce. Pewnie zastanawiasz się w tym momencie, czy jest jakieś darmowe ubezpieczenie będzie gwarantować Ci podstawową pomoc. Tak, takim wsparciem jest karta EKUZ, którą możesz wyrobić sobie w oddziale NFZ. Zapewnia pomoc medyczną w takim samym zakresie, co dla obywateli. Trzeba jednak zaznaczyć, że działa ona wyłącznie w krajach Unii Europejskiej, a w niektórych z nich część kosztów związanych z leczeniem w szpitalu jest dodatkowo płatna. Tu właśnie przyda się ubezpieczenie turystyczne. Zapewnia zwrot kosztów za leczenie, materiały opatrunkowe, akcje ratownicze i poszukiwawcze. Ponadto gwarantuje zwrot kosztów za transport do Polski, kiedy powrót kamperem nie jest możliwy. Warto jednak zwrócić uwagę na pełen zakres ochrony, cenę polisy oraz sumę ubezpieczenia, czyli kwotę, która może zostać wypłacona w ramach jednego zdarzenia.

Wynajem kampera lub przyczepy kempingowej a dodatkowe ubezpieczenia

Wszelkie formalności związane z ubezpieczeniem leżą po stronie osoby, która wynajmuje Ci kampera. To firma czy też właściciel powinien zadbać o obowiązkowe polisy. Wszelkiego rodzaju dobrowolne ubezpieczenia to z kolei wolny wybór dla najemcy.

Czy muszę kupować dodatkowe ubezpieczenia wynajmując kamper?

Nie musisz kupować dodatkowego ubezpieczenia wynajmując kamper. Warto jednak zastanowić się nad kilkoma polisami. Pierwszą z nich jest turystyczna, o której wspominaliśmy wcześniej. Przydać się może także OC w życiu prywatnym, czyli wsparcie w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Różne sytuacje mogą pojawić się w trakcie wycieczki, nawet przypadkowe rozbicie szyby piłką w drugim kamperze, który stoi na polu campingowym. Kolejną polisą, którą warto wykupić jest NNW, czyli zwrot kosztów za następstwa nieszczęśliwych wypadków. To duża pomoc, kiedy potrzebna będzie rehabilitacja, leczenie czy zakup drogich leków i sprzętu ortopedycznego.

Ubezpieczenie pojazdu

Kiedy wynajmujesz kamper, koniecznie sprawdź, czy ma on obowiązkowe ubezpieczenie OC. Znając numer VIN i tablicy rejestracyjnej, sprawdzisz to w bazie przez internet. Wtedy masz pewność, że właściciel zadbał o formalności. Warto też zapytać się, jakie konkretnie ubezpieczenia ma wykupiony kamper lub przyczepa kempingowa oraz czy działają one za granicą. Z przyczepą kempingową sytuacja wygląda analogicznie. Również musi mieć wykupioną polisę OC, aby legalnie poruszać się po drogach.

Samodzielne dodatkowe ubezpieczenie może mieć znacznie szerszy zakres ochrony. Warto je wykupić dla swojego spokoju. Jest wiele firm, które proponuje polisę wykupioną tylko na czas wynajmu. Najczęściej obejmuje zdarzenia bezpośrednio dotykające wynajętego kampera, a nie osobę trzecią (tak jak działa to w przypadku tradycyjnego OC).

Ubezpieczenie w kwestiach bezpieczeństwa

Ubezpieczenie kampera lub przyczepy kempingowej to jedno, ale warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, szczególnie jeśli wyjeżdżasz za granicę. Właśnie dlatego weź pod uwagę ubezpieczenie turystyczne, NNW czy też OC w życiu prywatnym. Aby mieć pewność, że gwarantujesz sobie pełen spokój, zwróć uwagę, czy polisa działa za granicą oraz czy można ją wykupić tylko na krótki okres czasu.

Kiedy zgłaszać szkodę w wynajętym kamperzelub przyczepie kempingowej?

Zakres ochrony poszczególnych ubezpieczeń zależy od tego, jakie z nich wykupił właściciel kampera. Obowiązkowe jest oczywiście OC, które chroni w przypadku spowodowania kolizji, wypadku czy stłuczki. Zapewnia zwrot kosztów wyłącznie poszkodowanemu, a nie sprawcy. W tej drugiej sytuacji przydaje się AC, jednak nie każdy właściciel kampera je wykupił. Właśnie dlatego może żądać zapłaty od najemcy. Za granicą często pobierana jest kaucja, czyli konkretna kwota jest blokowana na karcie kredytowej. Wszystko po to, aby w razie uszkodzenia auta z własnej winy, można było ponieść za to finansowe konsekwencje.

Jakie problemy zgłaszać do ubezpieczalni a jakie do najemcy?

Każdą szkodę musisz zgłosić od razu do właściciela wynajętego kampera. To on zna warunki ubezpieczenia OC oraz ma kontakt do towarzystwa. Może też przekazać Ci wszystkie niezbędne informacje, aby samodzielnie zadzwonić czy też wypełnić formularz online. Pamiętaj o tym, aby zebrać wszystkie najważniejsze informacje na temat zdarzenia: datę, opis sytuacji, zdjęcia (przydają się np. w AC) oraz dane kontaktowe poszkodowanego (w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej). Tak samo postępuj zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 270 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 180 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 160 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Jak podpiąć przyczepę kempingową do samochodu

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj...

Czytaj więcej
Możliwe problemy w czasie podróży kamperem i przeczepą kempingową

Możliwe problemy w czasie podróży kamperem

Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym...

Czytaj więcej
Jak rozkładać balast w przyczepie kempingowej

Jak rozkładać balast w przyczepie i kamperze – musisz to wiedzieć!

Chcesz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży na wakacje? W tym poradniku przeczytasz, jak rozłożyć balast w kamperze....

Czytaj więcej
Najbardziej romantyczne miejsca w polsce na kemping dla dwóch osób

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce na kemping dla dwóch osób

Po długich miesiącach pracy pora oderwać się od rutyny, by zaznać czegoś wyjątkowego. Dlatego przygotuj kamper do drogi, spakuj...

Czytaj więcej