Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym jazda stanie się bezpieczna i komfortowa. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje na wypadek problemów w czasie podróży.
Możliwe problemy w kamperze
Podczas podróży kamperem może przydarzyć się wiele sytuacji losowych. Jednak odpowiednie wyposażenie pozwoli Ci zawsze znaleźć rozwiązanie na każdy problem. Na naszej liście zamieściliśmy kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci przygotować się na wakacyjny wyjazd i przetrwać trudne chwile. Poznaj szczegóły i ciesz się przyjemną jazdą.
Co zrobić, gdy zepsują się hamulce?
Poważne awarie, które uniemożliwiają zahamowanie auta, zdarzają się niezwykle rzadko. Należy jednak pamiętać, aby nie ignorować nawet najdrobniejszych sygnałów, świadczących o usterkach układu hamulcowego.
Gdy po naciśnięciu hamulca poczujesz mniejszy opór niż zazwyczaj, świadczy to o poważnym niebezpieczeństwie. Wówczas konieczna może być wizyta w warsztacie lub wezwanie pomocy drogowej. Przy tym drugim rozwiązaniu skorzystaj z hamulca pomocniczego.
Kliny pod koła
Podczas jazdy kamperem w długą trasę należy przewidzieć usterki, które niekiedy nękają wszystkich kierowców. Mowa tu np. o uszkodzeniu opony. Najczęściej, choć nie zawsze zdarza się to na drogach nieutwardzonych i rzadko uczęszczanych. Ogumienie może pęknąć również przy najechaniu na szkło czy krawężnik. Dlatego warto mieć pod ręką kliny pod koła, które zabezpieczą pojazd przed stoczeniem.
Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?
Na problemy z klimatyzacją w samochodzie może wpływać wiele elementów. Jeżeli układ nagle przestał działać, bardzo często winna jest sprężarka. Gdy klimatyzacja dmucha powietrzem niezbyt chłodnym, kłopot być może stanowić skraplacz. Zdarza się, że z otworów nie wydobywa się powietrze, lecz słychać charakterystyczny dźwięk. Wówczas można podejrzewać usterkę silnika dmuchawy lub rezystora. Natomiast trudna do usunięcia wilgoć na oknach świadczy o nieprawidłowościach w działaniu osuszacza.
Bez doświadczenia zalecamy nie wykonywać samodzielnych napraw. Warto jednak sprawdzić, czy przyczyna problemu nie jest błaha. Często okazuje się, że przepaleniu uległ bezpiecznik i należy go wymienić. To bardzo prosta czynność, z którą poradzi sobie każdy kierowca.
Nie działa akumulator w kamperze – co zrobić?
Jeżeli akumulator się rozładuje, najprościej naładować go prostownikiem. Czasami awaria zdarza się jednak na trasie czy podczas dłuższego postoju. Wtedy warto poprosić o pomoc kierowców, którzy posiadają kable rozruchowe. Aby jednak nie dopuścić do takiej sytuacji, warto na bieżąco kontrolować kondycję akumulatora w kamperze, a w razie potrzeby zdecydować się na wymianę.
Awaria pompy wody – jak naprawić?
Pompa wody ma bardzo duże znaczenie dla poprawnego działania układu chłodzenia. O awarii może świadczyć głośny dźwięk pod maską, który słychać podczas jazdy. Niepokoić powinny również zmiany temperatury silnika. Jeżeli spod maski wydobywa się dym, zatrzymaj samochód i poczekaj na pomoc drogową.
W przypadku usterki najlepiej udać się do warsztatu. Czasami wystarczy wymienić uszczelki, a innym razem należy sięgnąć po nową pompę. Wymianę pompy wody można również przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak sprawdzić, jakie rozwiązania zastosował producent pojazdu.
Jeżeli element znajduje się na osprzęcie, czynność ta będzie dosyć łatwa. Większe doświadczenie wymagane jest w przypadku, gdy pompa napędzana jest rozrządem. Wtedy wymienić należy kompletny zestaw.
Możliwe problemy z przyczepą kempingową
Jeśli poruszasz się po drogach autem z przyczepą kempingową, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim pamiętaj, że specyfika jazdy jest nieco inna niż w przypadku samochodu osobowego. Poznaj szczegóły i sprawdź zasady poruszania się po drodze z przyczepą kempingową.
Kiepska widoczność w lusterkach
Aby zapewnić odpowiednią widoczność podczas jazdy, konieczny będzie zakup lusterek dodatkowych. Możesz zdecydować się na wybór uniwersalnych modeli, które pasują do większości modeli aut lub postawić na lusterka dedykowane, które przeznaczone są do konkretnego modelu samochodu.
Nakładki na lusterka
Wybór odpowiedniego ochraniacza na lusterka chroni je przed przypadkowym uszkodzeniem. Zwróć uwagę, aby wybrać model, który zapewni solidny zacisk oraz ciasne dopasowanie.
Awaria świateł w przyczepie
Przed każdą trasą należy dokładnie sprawdzić oświetlenie przyczepy. Brak świateł nie tylko naraża Cię na mandat, ale przede wszystkim stanowi niebezpieczeństwo. Jeżeli usterka pojawi się na trasie, należy bezzwłocznie zjechać w bezpieczne miejsce i dokonać naprawy.
Problem z hamulcami
Każdy sygnał, który może świadczyć o usterce hamulców, należy traktować poważnie. Wystąpienie awarii stanowi poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Jeżeli przydarzy Ci się awaria na trasie, nie możesz kontynuować jazdy. Wówczas najlepiej skorzystać z usług pomocy drogowej. Specjaliści zaprowadzą pojazd do warsztatu, a mechanicy usuną usterkę lub wymienią poszczególne części.