• Sprawdz nas

Przyczepa kempingowa prawo jazdy – czy jest potrzebne?

Chciałbyś wyjechać na kemping lub karavaning z przyczepą, ale nie masz pewności, czy nie są Ci do tego niezbędne dodatkowe uprawnienia? Nasz artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości! Czy na przyczepę kempingową trzeba mieć prawo jazdy? Sprawdź!

Przyczepa kempingowa, a prawo jazdy

Przyczepy kempingowe to doskonałe rozwiązanie zarówno na dłuższe wyjazdy, jak i weekendowe wypady. Podobnie jak kampery, oferują szereg zalet. Przede wszystkim pełną niezależność – brak konieczności rezerwacji miejsca noclegowego i możliwość zmiany miejsca pobytu praktycznie w dowolnej chwili. Doceniane są zwłaszcza dziś, kiedy z racji wciąż obowiązujących obostrzeń i ryzyka zarażenia się wirusem, tak dużą uwagę należy przykładać do ochrony zdrowia.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej można zetknąć się z pytaniem, czy prawo jazdy na przyczepę kempingową jest w ogóle potrzebne. Odpowiedź brzmi: tak. Jednakże jak się okazuje, sprawa nie jest tak prosta jak z pozoru się wydaje.

Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową?

Pomimo tego, że przyczepy kempingowe nie posiadają silnika, zaliczane są do pojazdów. Z tego też względu poruszanie się z nimi precyzyjnie określone jest przepisami prawnymi, a do ich ciągnięcia niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Wszystkie najważniejsze informacje w kwestii „przyczepa kempingowa prawo jazdy” znajdują się w kilku różnych dokumentach. Interesujące nas zapisy określają regulacje zawarte w „Prawie o ruchu drogowym” oraz „Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów”. Nie bez znaczenia są także dane z dowodu rejestracyjnego samochodu.

Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową jest więc potrzebne? Wydawać by się mogło, że tylko to kategorii B. Przyczepę podpinamy w końcu do haka zamocowanego z tyłu samochodu. Zgadza się – o ile mieści się ona swoim ciężarem w wyznaczonych limitach.

Przyczepa kempingowa na kat B

Jaką przyczepę można ciągnąć na kat b? Ustawowo, jazda na tego typu uprawnieniach możliwa jest, gdy posiadamy przyczepę lekką – czyli taką, której masa całkowita (DMC) jest równa bądź mniejsza od 750 kg. Poruszanie się z nią nie wymaga montażu dodatkowego hamulca. Łącznie, dopuszczalna masa zestawu, nie może więc przekroczyć 4250 kg.

Trzymanie się wyłącznie takich wyliczeń, bez uwzględnienia dodatkowych obostrzeń, nie jest jednak dobrym pomysłem. Co bowiem w przypadku, gdy całość zestawu nie przekracza wyznaczonej wartości, lecz DMC pojazdu jest wyraźnie mniejsze niż przyczepy?

Prawo jazdy, a przyczepa kempingowa

W celu uniknięcia groźnych sytuacji i rozwiązania problemu wciąż pojawiających się rozbieżności, Ministerstwo Infrastruktury wydało odpowiednie rozporządzenie. Zgodnie z nim, stosunek DMC pojazdu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33:1. Co oznacza to w praktyce? Jaka przyczepa kempingowa na kategorię b jest więc dozwolona? Według przepisów taka, której dopuszczalna masa całkowita jest mniejsza od samochodowej o 1/3. Wystarczy więc podzielić wartość DMC widniejącą w dowodzie rejestracyjnym osobówki przez 1,33, by dowiedzieć się, z jaką przyczepą możemy bez obaw poruszać się po ulicach.

Samochód nieosobowy i przyczepa kempingowa – jakie prawo jazdy?

Przyczepa kempingowa może być oczywiście ciągnięta nie tylko przez pojazd osobowy. Co zatem w przypadku, gdy w podróż udajemy się samochodem z DMC przekraczającym 3500 kg? Jak stanowi litera prawa, w takiej sytuacji możliwe jest zamontowanie przyczepy z DMC wynoszącym nawet do 2631 kg. Niezbędne jest jednak prawo jazdy kategorii B+E.

Jakie prawo jazdy do przyczepy kempingowej ciężkiej?

Warto wiedzieć, że przyczepa kempingowa na kat b obejmuje nie tylko pojazdy lekkie (ważące do 450 kg), ale też cięższe modele. Owszem, prawo daje możliwość ciągnięcia zestawu o łącznym DMC wynoszącym 4250 kg z cięższą niż samochód osobowy przyczepą, jednak w określonym wypadku.

Sytuacja ta jest możliwa jedynie wtedy, gdy posiadamy w dokumencie prawa jazdy tzw. kod96. Jest to specjalne oznaczenie informujące o pozytywnym zaliczeniu egzaminu praktycznego z jazdy z przyczepą ciężką. Warto też pamiętać, że tego typu pojazd musi być hamowany – zazwyczaj w tym celu wykorzystywany jest hamulec najazdowy.

Podsumowanie

Prawo jazdy jest potrzebne do ciągnięcia jakiekolwiek przyczepy. Prawo jazdy kategorii B – jeśli poruszamy się samochodem osobowym z przyczepą lekką. Prawo jazdy kategorii B z dodatkowym kodem 96, jeśli DMC przyczepy przekracza 750 kg. Natomiast prawo jazdy kategorii B+E, jeśli planujemy wyruszać w trasy pojazdem powyżej 3,5 t. Zatem najbezpieczniej posiadać prawo jazdy kategorii B + E, które pozwoli na ciągnięcie praktycznie każdej przyczepy kempingowej w każdym miejscu.

Należy pamiętać, że przed wyruszeniem w drogę należy się upewnić, czy posiadane uprawnienia są wystarczające i obowiązują w kraju, w którym chcemy podróżować. Informacje zamieszczone w naszym artykule, mogą nie dotyczyć we wszystkich krajach, lub przepisy ruchu drogowego mogą ulec zmianie. Dlatego uczulamy, aby dokładnie sprawdzić swoje uprawnienia przed podróżą.

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 270 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 180 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 160 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Jak podpiąć przyczepę kempingową do samochodu

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj...

Czytaj więcej
Możliwe problemy w czasie podróży kamperem i przeczepą kempingową

Możliwe problemy w czasie podróży kamperem

Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym...

Czytaj więcej
Jak rozkładać balast w przyczepie kempingowej

Jak rozkładać balast w przyczepie i kamperze – musisz to wiedzieć!

Chcesz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży na wakacje? W tym poradniku przeczytasz, jak rozłożyć balast w kamperze....

Czytaj więcej
Najbardziej romantyczne miejsca w polsce na kemping dla dwóch osób

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce na kemping dla dwóch osób

Po długich miesiącach pracy pora oderwać się od rutyny, by zaznać czegoś wyjątkowego. Dlatego przygotuj kamper do drogi, spakuj...

Czytaj więcej