• Sprawdz nas

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj szczegółowe informacje, aby móc bez przeszkód wyruszyć na urlop.

Jaki hak potrzebuję w samochodzie, aby móc podłączyć przyczepę kempingową?

Każdy hak holowniczy powinien być zgodny z europejskimi normami i dopuszczony do użytku. Bardzo ważna jest także homologacja. Najlepiej kupić hak w sprawdzonym sklepie. Pamiętaj, że powinien mieć punkty mocowania charakterystyczne dla Twojego pojazdu. Dlatego o zakupie nigdy nie powinien decydować przypadek. Należy dokładnie zapoznać się z asortymentem produktów, aby wybrać idealnie dopasowany model. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą, który na pewno doradzi kompatybilny model.

Jaka jest maksymalna waga przyczepy dla mojego samochodu?

Wystarczy, że rzucisz okiem na Dopuszczalną Masę Całkowitą (DMC), która określana jest dla każdego pojazdu. Taką informację znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętaj, że to łączna masa pojazdu, która obejmuje masę auta, ładunku oraz osób podróżujących.

Jak przygotować przyczepę do połączenia do samochodu?

Zanim podłączysz przyczepę do samochodu, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Wówczas proces ten będzie prosty nawet dla początkujących. Ponadto nie powinien zająć Ci zbyt wiele czasu.

Porządek w przyczepie

Przed podłączeniem przyczepy wykonaj podstawowe prace porządkowe. Po prostu pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, które mogłyby poruszać się podczas jazdy.

Złożenie podpór

To dosyć prosta czynność, lecz musisz mieć pod ręką odpowiedni klucz. Wystarczy kilka intensywnych ruchów, aby złożyć podpory.

Odłączenie przyłączy (woda, prąd, ścieki, gaz)

Teraz wystarczy odłączyć wszystkie przyłącza. Z tym również powinieneś poradzić sobie bez większego problemu.

Jak podłącza się przyczepę do samochodu?

Czas podłączyć przyczepę do samochodu. Przede wszystkim zwróć uwagę, aby nie pominąć żadnego detalu. Najlepiej sporządzić listę niezbędnych czynności i upewnić się, czy wykonałeś każdą z nich. Dzięki temu bez stresu wyruszysz w drogę na upragniony wypoczynek. Poznaj najważniejsze elementy, o których koniecznie trzeba pamiętać przed podróżą.

Montaż na haku

Najpierw skorzystaj z korbki, która pozwoli Ci podwyższyć przyczepę. Następnie podjedź autem tak, aby hak znalazł się pod mocowaniem na dyszlu lub jak najbliżej przyczepy. Później podnieś blokadę i opuszczaj przyczepę ustawioną nad hakiem. Gdy zauważysz zielone kółko lub usłyszysz klik, oznacza to, że montaż wykonany jest poprawnie i możesz przejść do kolejnego kroku.

Przyłączenie do samochodu

Teraz podłącz prąd pomiędzy autem a przyczepą. Ponadto podepnij linkę hamulcową na hak i pociągnij jak najwyżej kółko przyczepy, aby wykonać blokadę. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy światła działają prawidłowo. Brak odpowiedniego oświetlenia nie tylko naraża Cię na mandat, ale przede wszystkim stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Tablica rejestracyjna

Przyda Ci specjalna ramka, którą możesz przymocować do przyczepy za pomocą śrub. Następnie umieść w niej tablicę rejestracyjną. To prosta czynność, która nie powinna zabrać zbyt wiele czasu. Pamiętaj jednak, aby konstrukcja była stabilna i znajdowała się w widocznym miejscu.

Jak manewrować przyczepą na parkingu/kempingu?

Przede wszystkim musisz pamiętać o ustawieniu przyczepy na równym podłożu. W przeciwnym razie będzie ona niestabilna i nie zapewni oczekiwanej wygody. Ponadto możesz doprowadzić powstawania rozszczelnień. Najlepiej wykorzystać uchwyty manewrowe. Aby wypoziomować przyczepę, podłóż kliny pod koło, które znajduje się najniżej i ostrożnie najedź na nie do uzyskania optymalnego efektu.

Mover do przyczepy kempingowej

Manewrowanie przyczepą kempingową wcale nie musi być czasochłonne. Wystarczy, że wykorzystasz proste, lecz bardzo przydatne urządzenie. Mover pozwoli Ci zdalnie sterować przyczepą za pomocą pilota. Warto nadmienić, że proces ten jest bardzo prosty i nie wymaga żadnego wysiłku. To sprawia, że urządzenia cieszą się coraz większą popularnością. Zdecydowanie warto postawić na to wygodne rozwiazanie.

Manewrowanie samochodem

Manewrowanie autem z przyczepą nie jest trudne, lecz wymaga praktyki. Przede wszystkim musisz dokładnie ustawić lusterka oraz wysokość fotela samochodowego. Dzięki temu dostrzeżesz każdy szczegół i zwiększysz pole widzenia. W razie potrzeby należy wyjść z samochodu i upewnić się, czy możesz bezpiecznie wykonać manewr. Warto również zadbać o towarzystwo pilota. Jeżeli podróżujecie w kilka osób, zadanie będzie dużo łatwiejsze. W przypadku starszych zaczepów trzeba zablokować hamulec najazdowy, zakładając zapadki.

Ręczne przesuwanie przyczepy

Ręczne przesuwanie przyczepy może zająć Ci nieco więcej czasu. Jeżeli jednak nie masz pod ręką movera, należy podeprzeć jedno koło i użyć dyszla jako dźwigni, energicznie, lecz ostrożnie poruszając konstrukcją. Czynności powtarzaj do uzyskania optymalnego efektu.

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 270 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 180 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 160 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Jak podpiąć przyczepę kempingową do samochodu

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj...

Czytaj więcej
Możliwe problemy w czasie podróży kamperem i przeczepą kempingową

Możliwe problemy w czasie podróży kamperem

Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym...

Czytaj więcej
Jak rozkładać balast w przyczepie kempingowej

Jak rozkładać balast w przyczepie i kamperze – musisz to wiedzieć!

Chcesz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży na wakacje? W tym poradniku przeczytasz, jak rozłożyć balast w kamperze....

Czytaj więcej
Najbardziej romantyczne miejsca w polsce na kemping dla dwóch osób

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce na kemping dla dwóch osób

Po długich miesiącach pracy pora oderwać się od rutyny, by zaznać czegoś wyjątkowego. Dlatego przygotuj kamper do drogi, spakuj...

Czytaj więcej