Podróżowanie kamperem pozwala poczuć wolność. Wszystko dzięki temu, że nie jesteś przywiązany do żadnego, konkretnego miejsca, możesz zatrzymać się w dowolnej miejscowości. Jednak warto spojrzeć też na Twój podróżniczy budżet, ponieważ niezależność może też sporo kosztować. Dlatego też przeczytaj poniższy artykuł po to, żeby wiedzieć, ile Cię wyniosą wakacje kamperem.
Ile paliwa spala kamper?
Zacznijmy od tego, że żaden samochód nie pojedzie bez odpowiedniego paliwa. Dlatego też niezależnie czy podróżujesz autem do hotelu, czy stawiasz na jazdę z przyczepą kempingową musisz wliczyć koszty benzyny, gazu lub oleju napędowego do wakacyjnego budżetu. Cena podróżowania zależy od modelu pojazdu oraz stylu jazdy. Są kampery, które potrafią spalić mniej niż 10 litrów na 100 kilometrów, lecz też takie, które potrafią zużyć nawet dwukrotnie więcej na takim samym odcinku.
Koszt jazdy kamperem na gaz
Samochód dostawczy, a takich gabarytów są najczęściej kampery, mogą być zasilane gazem. Może to być instalacja na LPG, jednak musi być ona dostosowana do rodzaju auta. Nie jest to często stosowane rozwiązanie, właśnie ze względu na gabaryty pojazdu. Trzeba przyjąć, że w przypadku kampera na gaz LPG może on spalić 20-25 litrów na 100 km, co przy cenie około 3 zł za litr wychodzi 60-80 złotych.
Koszt jazdy kamperem w dieslu
W tego typu autach bardzo często stosuje się wysokoprężne silniki diesla. Pozwalają one na dynamiczną jazdę, co ważne też na oszczędności. W przypadku mniejszych modeli kamperów, przy unikaniu szybkiej jazdy można osiągnąć spalanie na poziomie poniżej 10 litrów. Jednak dla osób z cięższą nogą, spalanie może wynieść nawet 15 litrów, co zdecydowanie zwiększa koszty. Cena oleju napędowego wynosi około 8 złotych za litr, więc oszczędni mogą przejechać 100 kilometrów za około 80 złotych a przy szybszej jeździ może to kosztować 120 złotych.
Koszt jazdy kamperem na benzynę
Silniki benzynowe są stosowane na mniejszą skalę niż diesle. Spalanie w przypadku tego typu jednostek napędowych też jest stosunkowo wyższe, szacuje się, że średnio wynosi 12-18 litrów. Przy cenie około 7 złotych za litr, koszt przejechania 100 kilometrów kamperem z silnikiem benzynowym wynosi 80-125 złotych.
Czy warto montować instalację gazową do kampera?
Patrząc na same koszty paliwa, instalacja gazowa w kamperze może być opłacalna. Jednak musisz pamiętać, że musi ona być wydajna, co też przekłada się na koszty. Dlatego też, jeśli wybierzesz duży model samochodu, to inwestycja w instalację LPG może być nieopłacalna. Dlatego też warto to najpierw przekalkulować.
Materiały eksploatacyjne
Paliwo to jedna ze składowych wakacyjnego budżetu. Jednak musisz też wziąć pod uwagę inne koszty podróżowania kamperem, takie jak np. butla gazowa czy koszt wywozu nieczystości. Czas teraz się im przyjrzeć.
Koszt gazu do butli
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kampera jest butla z gazem. To ona służy do ogrzewania kabiny, podgrzewania wody oraz do gotowania. To na jak długo wystarczy jedna butla o wadze 11 kg zależy od tego, jak często będziesz z niej korzystać. Jeśli na dworze jest ciepło i nie będziesz dużo gotować to wystarczy Ci ona na kilka tygodni. W chłodniejszych okresach jedna butla wystarczy na kilka, maksymalnie kilkanaście dni. Koszt takiej butli to około 200 złotych.
Koszt wody do mycia
Standardowo kampery (jak np. Ford Benimar Tessoro 496NK) są wyposażone w zbiorniki, w których zmieści się około 100 litrów wody. To, na jak długo Ci to wystarczy, zależy od tego, jak korzystasz z kampera. Jeśli zatrzymałeś się na polu kempingowym, to warto korzystać z tamtejszych toalet i prysznica, dzięki czemu nie zużyjesz wody ze zbiornika. Koszt jego napełnienia często jest już zawarty w cenie zatrzymania się na kempingu.
Koszt opróżniania nieczystości
W nowoczesnych kamperach znajdują się specjalne kasety, które służą jako szambo. Je również możesz opróżnić na polu kempingowym, cena tego też najczęściej jest ujęta w stawce za pobyt.
Koszt podróżowania drogami szybkiego ruchu
Kolejne co trzeba wliczyć w koszt wyjazdu wakacyjnego kamperem to opłaty autostradowe. Drogi szybkiego ruchu są często płatne, jednak zapewniają bezpieczne i komfortowe podróżowanie. Warto też zwrócić uwagę, że koszt przejechania danego odcinka jest większy niż w przypadku osobówki.
Koszt bramek autostradowych w Polsce
Jeśli chodzi o podróżowanie po naszym kraju to dużo zależy od tego, jaki to jest pojazd. Jeśli jego DMC nie przekracza 3,5 tony i nie posiada on kół bliźniaczych, to koszt będzie zdecydowanie niższy niż w przypadku wielkich kamperów. W zależności od trasy przejazd może kosztować od kilkunastu do nawet stu złotych.
Koszt winiet w Europie dla kamperów
Podróżójąc po Europie nalezy się spodziewać, że w większości krajów istnieje system winiet. Jeśli np. jedziesz z Polski do Chorwacji to musisz się liczyć z tym, że specjalne opłaty czekają na Ciebie w Czechach, Słowacji, Austrii oraz na Węgrzech. W każdym przypadku to koszt około 100 złotych, więc za samą możliwość przejazdu możesz zapłacić nawet 400-500 złotych.
Parkingi i postoje dla kamperów
Gdy już dotrzesz do docelowego miejsca to czas się gdzieś zatrzymać. Warto wcześniej się zorientować w cenach, po to, żeby nie przeżyć dużego rozczarowania. Szczególnie że nie wszędzie możesz zatrzymać się kamperem i rozbić swój obóz.
Koszt parkingu dla kamperów
Pobyt na polu kempingowym ma dużo zalet, możesz skorzystać np. z toalety, umyć naczynia w ogólnodostępnym zlewie oraz podłączyć pojazd do instalacji elektrycznej. Za to jednak musisz zapłacić, w przypadku polskich pól kempingowych to często od 80 do 150 złotych. Jeśli chodzi o pobyt poza granicami kraju to ceny kształtują się na poziomie 20-50 €.
Gdzie nie wolno stawać kamperem?
Jeśli zamierzasz podróżować „na dziko” to pamiętaj o tym, że nie wszędzie się zatrzymasz. Przykładowo w Niemczech spanie lub rozbijanie obozu poza przeznaczanymi polami może zakończyć się mandatem w wysokości kilkuset euro. Dlatego też unikaj spania np. na autostradowych parkingach.
Podróż kamperem może być spełnieniem marzeń. Warto wcześniej zaplanować podróż, również pod względem kosztów. Policz ile wydasz na paliwo, utrzymanie kampera oraz miejsce pobytu. Dzięki temu unikniesz rozczarowania podczas wyjazdu kamperem.