• Sprawdz nas

Kiedy powstał pierwszy kamper?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kiedy powstał pierwszy kamper? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o wynalazku, który podbił serca globtroterów na całym świecie!

Kiedy powstał pierwszy kamper?

Caravaning to doskonały sposób spędzania wolnego czasu i podróżowania.  O ile jeszcze do niedawna polscy globtroterzy uprawiali go przede wszystkim przy pomocy przyczep kempingowych, obecnie coraz częściej można dostrzec na drogach kampery – charakterystyczne, duże pojazdy turystyczne, zapewniające w trakcie podróży niezależność, wolność i ogromną wygodę – niezależnie od miejsca przebywania. Nie zawsze jednak kampery wyglądały tak jak obecnie. Odkryj ich historię, przekonaj się, jak pojazdy zmieniały się na przestrzeni lat i dowiedz, kiedy powstał pierwszy kamper!

Kamper – pojazd, który pokochały miliony

Kamper – dom na kółkach, który pokochały miliony osób na całym świecie. Za co? Przede wszystkim za wolność i niezależność, jakiej dotychczas brakowało w trakcie podróżowania. Marzy Ci się odpoczynek na łonie natury, z dala od utartych miejsc? A może jesteś głodny wrażeń i chcesz przeżyć prawdziwą przygodę, podróżując po najodleglejszych zakątkach kraju, Europy czy świata? Kamper zawsze dotrzyma Ci kroku, a przy tym zapewni naprawdę komfortowe warunki!

Takie zalety zapewniają oczywiście również przyczepy kempingowe. Należy jednak liczyć się z tym, że choć są one z reguły tańsze, tak przede wszystkim mniej mobilne. Jeśli więc nie chcesz osiadać w jednej lokalizacji, a wręcz przeciwnie – masz w planach ekscytującą wyprawę po dzikich, nieznanych terenach i przemieszczanie się z miejsca na miejsca, kampery sprawdzą się doskonale!

Kampery – historia

Kampery nie zawsze jednak wyglądały tak jak obecnie. Inny był też ich standard. Gdzie jednak sięgają ich początki? I kiedy tak w ogóle powstał pierwszy kamper? Można powiedzieć, że jego historia rozwijała się dwutorowo.  Dwoma głównymi ośrodkami były Wielka Brytania i USA.

Co ciekawe, protoplastą dzisiejszych pojazdów była… dobrze nam znana przyczepa kempingowa. To właśnie jej powstanie uznaje się za kamień milowy w historii caravaningu. Kiedy powstał pierwszy kamper? Prezentacja pierwszej na świecie przyczepy, a w zasadzie wozu kempingowego, miała miejsce w roku 1880. To właśnie wówczas brytyjska firma Bristol Carriage Company przedstawiła światu swój prekursorski pojazd, który w dużej mierze wydeptał ścieżkę znanym nam dzisiaj kamperom. Został on stworzony z myślą o klasie wyższej i nowej, aktywnej formie wypoczynku.

W tym samym czasie, tysiące kilometrów od Zjednoczonego Królestwa, swoją cegiełkę do rozwoju caravaningu skrupulatnie dokładał w Stanach Zjednoczonych John „Jack” Anthony Porcell. Choć trudził się rzemiosłem niezwiązanym z konstrukcją pojazdów, samodzielnie zbudował wyjątkowy pojazd – mobilną przyczepę, w której mieszkał, podróżując po zachodniej części USA.

Kiedy powstał pierwszy kamper?

Kiedy powstał pierwszy kamper z prawdziwego zdarzenia? Trudno o ustalenie precyzyjnej daty, gdyż od momentu prezentacji pojazdu w 1880 roku, działania w tym zakresie podjęło wielu konstruktorów. Za ważny okres w historii można jednak uznać wiek XX. W tym czasie swój debiut miało wiele ciekawych projektów. Warto wspomnieć zwłaszcza o pierwszej profesjonalnej przyczepie kempingowej, stworzonej w 1912 roku przez zespół inżynierów pod kierownictwem Billego Rileya. Nie można nie wspomnieć o poczynaniach amerykańskiego przemysłowca. Ford T, bo o nim mowa, specjalizował się w produkcji przyczep kempingowych, przypominających z wyglądu prawdziwe domki. Niektóre konstrukcje były naprawdę wyjątkowe – posiadały pełne wyposażenie, zabudowę jadalną, a nawet okna, dach czy ganek! Wielu miłośników caravaningu właśnie te projekty uznaje za pierwowzory dzisiejszych kamperów.

Kiedy powstał pierwszy kamper w Polsce?

Kiedy powstał pierwszy kamper w Polsce? Pierwsze wzmianki na temat pojazdów kempingowych datuje się na rok 1957. To właśnie w tym czasie tygodnik „Motor” zamieścił informację na temat małżeństwa, które zamierzało odbyć podróż po Europie, przemieszczając się własnoręcznie zbudowanym pojazdem. Wiadomość ta zainspirowała polskich konstruktorów. I tak oto, około dekadę później, zaczęły pojawiać się pierwsze, rodzime pojazdy, a caravaningiem zaczęło interesować się coraz więcej osób.

Obecnie, jednym ograniczeniem jest w zasadzie budżet. Przebierać możemy wśród najróżniejszych przyczep kempingowych i kamperów, które zachwycają swoimi osiągami i wysokim standardem. Ciekawe, co przyniosą kolejne lata!

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 250 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 160 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 140 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 130 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Co najbardziej przyda się w kamperze?

Planujesz podróż kamperem? A może szukasz praktycznego prezentu dla miłośnika caravaningu? Przygotowaliśmy listę rzeczy must have, które przydadzą się...

Czytaj więcej

Kamper, przyczepa kempingowa czy namiot?

Wycieczki, wakacyjne wyjazdy, weekendowe podróże – mogą odbywać się na wiele sposobów. Począwszy od środka transportu, na bazie noclegowej...

Czytaj więcej
Wakacje kamperem - co warto wiedzieć

Chorwacja kamperem – co warto zwiedzić?

Chorwacja jest jednym z krajów najczęściej wybieranych przez polskich turystów. Trudno się temu dziwić – oferuje zachwycające widoki, przyjemne...

Czytaj więcej
najlepsze kempingi w Polsce

Całoroczne kempingi w Polsce

Podróżowanie kamperem lub z przyczepą kempingową cieszy się największą popularnością w sezonie wiosenno-letnim lub wczesną jesienią. Niektórzy decydują się...

Czytaj więcej