• Sprawdz nas

Kiedy powstał pierwszy kamper?

Caravaning to doskonały sposób spędzania wolnego czasu i podróżowania.  O ile jeszcze do niedawna polscy globtroterzy uprawiali go przede wszystkim przy pomocy przyczep kempingowych, obecnie coraz częściej można dostrzec na drogach kampery – charakterystyczne, duże pojazdy turystyczne, zapewniające w trakcie podróży niezależność, wolność i ogromną wygodę – niezależnie od miejsca przebywania. Nie zawsze jednak kampery wyglądały tak jak obecnie. Odkryj ich historię, przekonaj się, jak pojazdy zmieniały się na przestrzeni lat i dowiedz, kiedy powstał pierwszy kamper!

Kamper – pojazd, który pokochały miliony

Kamper – dom na kółkach, który pokochały miliony osób na całym świecie. Za co? Przede wszystkim za wolność i niezależność, jakiej dotychczas brakowało w trakcie podróżowania. Marzy Ci się odpoczynek na łonie natury, z dala od utartych miejsc? A może jesteś głodny wrażeń i chcesz przeżyć prawdziwą przygodę, podróżując po najodleglejszych zakątkach kraju, Europy czy świata? Kamper zawsze dotrzyma Ci kroku, a przy tym zapewni naprawdę komfortowe warunki!

Takie zalety zapewniają oczywiście również przyczepy kempingowe. Należy jednak liczyć się z tym, że choć są one z reguły tańsze, tak przede wszystkim mniej mobilne. Jeśli więc nie chcesz osiadać w jednej lokalizacji, a wręcz przeciwnie – masz w planach ekscytującą wyprawę po dzikich, nieznanych terenach i przemieszczanie się z miejsca na miejsca, kampery sprawdzą się doskonale!

Kampery – historia

Kampery nie zawsze jednak wyglądały tak jak obecnie. Inny był też ich standard. Gdzie jednak sięgają ich początki? I kiedy tak w ogóle powstał pierwszy kamper? Można powiedzieć, że jego historia rozwijała się dwutorowo.  Dwoma głównymi ośrodkami były Wielka Brytania i USA.

Co ciekawe, protoplastą dzisiejszych pojazdów była… dobrze nam znana przyczepa kempingowa. To właśnie jej powstanie uznaje się za kamień milowy w historii caravaningu. Kiedy powstał pierwszy kamper? Prezentacja pierwszej na świecie przyczepy, a w zasadzie wozu kempingowego, miała miejsce w roku 1880. To właśnie wówczas brytyjska firma Bristol Carriage Company przedstawiła światu swój prekursorski pojazd, który w dużej mierze wydeptał ścieżkę znanym nam dzisiaj kamperom. Został on stworzony z myślą o klasie wyższej i nowej, aktywnej formie wypoczynku.

W tym samym czasie, tysiące kilometrów od Zjednoczonego Królestwa, swoją cegiełkę do rozwoju caravaningu skrupulatnie dokładał w Stanach Zjednoczonych John „Jack” Anthony Porcell. Choć trudził się rzemiosłem niezwiązanym z konstrukcją pojazdów, samodzielnie zbudował wyjątkowy pojazd – mobilną przyczepę, w której mieszkał, podróżując po zachodniej części USA.

Kiedy powstał pierwszy kamper?

Kiedy powstał pierwszy kamper z prawdziwego zdarzenia? Trudno o ustalenie precyzyjnej daty, gdyż od momentu prezentacji pojazdu w 1880 roku, działania w tym zakresie podjęło wielu konstruktorów. Za ważny okres w historii można jednak uznać wiek XX. W tym czasie swój debiut miało wiele ciekawych projektów. Warto wspomnieć zwłaszcza o pierwszej profesjonalnej przyczepie kempingowej, stworzonej w 1912 roku przez zespół inżynierów pod kierownictwem Billego Rileya. Nie można nie wspomnieć o poczynaniach amerykańskiego przemysłowca. Ford T, bo o nim mowa, specjalizował się w produkcji przyczep kempingowych, przypominających z wyglądu prawdziwe domki. Niektóre konstrukcje były naprawdę wyjątkowe – posiadały pełne wyposażenie, zabudowę jadalną, a nawet okna, dach czy ganek! Wielu miłośników caravaningu właśnie te projekty uznaje za pierwowzory dzisiejszych kamperów.

Kiedy powstał pierwszy kamper w Polsce?

Kiedy powstał pierwszy kamper w Polsce? Pierwsze wzmianki na temat pojazdów kempingowych datuje się na rok 1957. To właśnie w tym czasie tygodnik „Motor” zamieścił informację na temat małżeństwa, które zamierzało odbyć podróż po Europie, przemieszczając się własnoręcznie zbudowanym pojazdem. Wiadomość ta zainspirowała polskich konstruktorów. I tak oto, około dekadę później, zaczęły pojawiać się pierwsze, rodzime pojazdy, a caravaningiem zaczęło interesować się coraz więcej osób.

Obecnie, jednym ograniczeniem jest w zasadzie budżet. Przebierać możemy wśród najróżniejszych przyczep kempingowych i kamperów, które zachwycają swoimi osiągami i wysokim standardem. Ciekawe, co przyniosą kolejne lata!

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 270 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 180 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 160 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Jak podpiąć przyczepę kempingową do samochodu

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj...

Czytaj więcej
Możliwe problemy w czasie podróży kamperem i przeczepą kempingową

Możliwe problemy w czasie podróży kamperem

Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym...

Czytaj więcej
Jak rozkładać balast w przyczepie kempingowej

Jak rozkładać balast w przyczepie i kamperze – musisz to wiedzieć!

Chcesz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży na wakacje? W tym poradniku przeczytasz, jak rozłożyć balast w kamperze....

Czytaj więcej
Najbardziej romantyczne miejsca w polsce na kemping dla dwóch osób

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce na kemping dla dwóch osób

Po długich miesiącach pracy pora oderwać się od rutyny, by zaznać czegoś wyjątkowego. Dlatego przygotuj kamper do drogi, spakuj...

Czytaj więcej