• Sprawdz nas

Kamper czy przyczepa kempingowa – co będzie lepsze?

Caravaning to coraz chętniej wybierana forma spędzania wolnego czasu i podróżowania. Trudno się dziwić! Poczucie niezależności i pełna swoboda, a obecnie również coraz większy komfort oferowany przez kampery i przyczepy, przyciągają jak magnes turystów w każdym wieku. Przymierzasz się do swojego pierwszego caravaningu i zastanawiasz, co będzie lepsze – kamper czy przyczepa? Świetnie trafiłeś! W naszym poradniku przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań! Zapoznaj się z nim koniecznie i przekonaj, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza!

Przyczepa kempingowa, a może kamper – co wybrać?

Caravaning staje się coraz popularniejszy. Co sprawia, że z roku na rok przekonuje się do niego coraz więcej turystów? Choć dla każdego kluczowe znaczenie może mieć coś innego, tak zdecydowaną większość przekonują swoboda i niezależność w trakcie podróżowania. Czy kamper, czy przyczepa, nie musisz martwić się o wolne miejsca noclegowe i ceny. Urlop pokrzyżowała Ci pogoda? Decydując się na caravaning bez problemu możesz zmienić miejsce, bez czekania do końca wykupionego pobytu. I to bez żmudnego rozpakowywania i pakowania swoich bagaży – wszystko masz przecież przy sobie w jednym miejscu!

Pierwszy caravaning rodzi wiele pytań. Kiedy najlepiej udać się w podróż? Co warto wziąć ze sobą?  I wreszcie – czym najlepiej poruszać się podczas wyjazdu? Kamper czy przyczepa – co będzie lepsze?

Kampery – wady i zalety

Kampery, czyli pojazdy z zabudową mieszkalną. Nazywane przez niektórych „wszędołazami” czy też „domem na kółkach”, zapewniają duży komfort podróżowania, niezależnie od lokalizacji. Są zdecydowanie bardziej mobilne niż przyczepy i umożliwiają spontaniczne wyprawy. To doskonała opcja zwłaszcza dla globtroterów, którzy nie mogą usiedzieć w jednym miejscu i często się przemieszczają.

W porównaniu do przyczep, kampery zapewniają zdecydowanie łatwiejsze manewrowanie, możliwość rozwijania wyższych prędkości, a także niższe opłaty, jakie przyjdzie zapłacić za nocleg poza kempingiem czy transport promem. Do prowadzenia wystarczy kategoria B. Należy jednak mieć na uwadze, że duże gabaryty sprawiają, że nie wszędzie można przy ich pomocy wjechać czy zaparkować, co czasem zmusza do poruszania się pieszo.

Kamper czy przyczepa kempingowa – co będzie lepsze, kiedy chodzi o cenę? Tutaj na korzyść wypadają przyczepy – nie tylko, jeśli chodzi o zakup, ale i same koszty utrzymania. Kamper to w końcu samochód – trzeba więc liczyć się z wyższymi kosztami napraw, przeglądów czy ubezpieczenia.

Przyczepy kempingowe – wady i zalety

Przyczepy kempingowe, czyli mniejsza alternatywa kamperów, mająca równie sporo zwolenników. Dla kogo się sprawdzi? Zdecydowanie dla osób preferujących bardziej stacjonarne wypady – na przykład rodzin z dziećmi. Oczywiście nie oznacza to, że wybierając się w podróż z przyczepą, jesteśmy zmuszeni do siedzenia cały czas w jednym miejscu! Wręcz przeciwnie – przyczepę można łatwo odpiąć i zostawić na kempingu, a na zwiedzanie okolicy i atrakcji udać się samym samochodem, co jest nie tylko bardziej wygodne, ale i ekonomiczne – osobówka bez balastu zużywa bowiem znacznie mniej paliwa. Na plus zaliczyć należy oczywiście wspomnianą już cenę – przyczepy kosztują zdecydowanie mniej, zarówno nowe, jak i używane. Niższe są również koszty utrzymania.

Przyczepa kempingowa czy kamper – co będzie lepsze? Podróż z przyczepą kempingową zazwyczaj nie wymaga dodatkowych uprawnień. Podobnie jak w przypadku kamperów, wystarczy kategoria B. Należy jednak mieć na uwadze, że jazda z przyczepą wymaga większej wprawy w manewrowaniu. Trudności sprawia zwłaszcza cofanie. Na kierowcę narzucone są takie ograniczenia, co do maksymalnej prędkości czy wjazdu na niektóre tereny – np. górzyste szlaki.

Kamper czy przyczepa kempingowa – co będzie lepsze?

Kamper czy przyczepa – co będzie lepsze? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak widzisz, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a wszystko zależy przede wszystkim od tego, czego tak właściwie oczekujesz i co najbardziej cenisz w podróżowaniu.

Jeśli jesteś wolną duszą, kochasz spontaniczność i odkrywanie nowych miejsc – postaw na kamper. Nie chcesz przemieszczać się z miejsca na miejsce? W takim razie wybierz przyczepę. Stanie się ona Twoją bazą wypadową do wygodnego zwiedzenia okolicy samym autem. Nie jesteś do końca pewien, co będzie lepsze – kamper czy przyczepa? A może aktualnie nie posiadasz wystarczającą ilość środków na zakup pojazdu? Skorzystaj więc z usług wypożyczalni i czerp radość z podróżowania pełnymi garściami!

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 270 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 180 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 160 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Jak podpiąć przyczepę kempingową do samochodu

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj...

Czytaj więcej
Możliwe problemy w czasie podróży kamperem i przeczepą kempingową

Możliwe problemy w czasie podróży kamperem

Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym...

Czytaj więcej
Jak rozkładać balast w przyczepie kempingowej

Jak rozkładać balast w przyczepie i kamperze – musisz to wiedzieć!

Chcesz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży na wakacje? W tym poradniku przeczytasz, jak rozłożyć balast w kamperze....

Czytaj więcej
Najbardziej romantyczne miejsca w polsce na kemping dla dwóch osób

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce na kemping dla dwóch osób

Po długich miesiącach pracy pora oderwać się od rutyny, by zaznać czegoś wyjątkowego. Dlatego przygotuj kamper do drogi, spakuj...

Czytaj więcej