• Sprawdz nas

Czy opłaca się kupić własną przyczepę kempingową albo kamper?

Caravaning to forma podróżowania, która z roku na roku staje się coraz bardziej popularna. Takie rozwiązanie daje po prostu większą niezależność oraz możliwość przeżycia wyjątkowej przygody. Zanim jednak zdecydujesz się na wakacyjny wyjazd, to musisz znaleźć odpowiedni model dla siebie. Kupić czy wynająć – postaramy się pomóc Ci znaleźć odpowiedź na to pytania.

Kupno przyczepy kempingowej

Jednym ze sposobów na to, żeby podróżować bez poczucia, że jesteś przywiązany do danego miejsca jest jazda autem z przyczepą kempingową. Wybór poszczególnych modeli jest naprawdę duży, sam musisz jednak najpierw zdecydować, czy ma to być nowy egzemplarz, czy jednak wolisz postawić na używaną przyczepę kempingową.

Koszty nowej przyczepy kempingowej

Wybór nowej przyczepy to rozwiązanie, które ma dużo zalet, lecz także jedną wadę – cenę. Koszt to często kilkaset tysięcy złotych, wszystko zależy od jej wielkości oraz wyposażenia. Jeśli potrzebujesz modelu, w którym bez problemu zmieszczą się np. 4 osoby (na przykład hobby excellent 540 wlu ) i dodatkową będą one spędzać czas w komfortowych warunkach to cena może wynieść nawet ponad 300 tys. złotych. Jednak wtedy masz pewność, że będziesz korzystać z modelu, w którym wszystko jest nowe, dodatkowo przyczepa kempingowa będzie wykonana z podzespołów, które powinny Ci służyć przez kolejne, długie lata.

Koszt używanej przyczepy kempingowej

Jeśli nie dysponujesz aż tak dużą kwotą lub nie chcesz jej od razu wydawać na przyczepę, to rozwiązaniem będzie skorzystanie z używanych modeli. W internecie możesz znaleźć mnóstwo ofert, ich cena zależy od stanu danego modelu, wieku oraz wielkości. Możesz postawić na egzemplarze roczne lub dwuletnie, ich cena będzie niższa niż nowych modeli, lecz nadal to będą przyczepy w bardzo dobrym stanie. Jeśli chcesz urządzić dany egzemplarz po swojemu, to warto kupić starszy model i go wyremontować.

Koszt napraw przyczepy kempingowej

Jednak gdy decydujesz się na używaną przyczepę to musisz być świadomy tego, że trzeba będzie w nią trochę zainwestować, po to, żeby była w dobrym stanie technicznym. Przede wszystkim trzeba sprawdzić jej szczelność, żeby do środka nie wchodziła wilgoć. Ponadto zerknij na stan hamulców, opon oraz zawieszenia. W zależności od stanu przyczepy kempingowej, koszt jej serwisowania może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Niezbędne akcesoria do przyczepy kempingowej, które trzeba dokupić

Gdy masz już pewność, że Twoja przyczepa jest sprawna i nadaje się do tego, aby zabrać ją w podróż, to warto się zastanowić nad jej wyposażeniem. Podczas podróży będą niezbędne Ci akcesoria kempingowe, które zabezpieczą przedmioty znajdujące się wewnątrz niej. W tym celu przydadzą Ci się kieszenie siatkowe, które utrzymają przedmioty podczas podróży. Warto też zainwestować w siekierkę i saperkę, które przydadzą się w trudnych sytuacjach.

Kupno kampera

Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej miejsca i komfortu podczas caravaningu to postaw na kampera. Tego typu pojazdy przeżywają prawdziwy boom w ostatnich kilku latach, jeszcze większy niż przyczepy. Coraz więcej osób stawia właśnie na ten środek transportu, w którym można się poczuć jak w domu. Olbrzymia przestrzeń i odpowiednie wyposażenie sprawiają, że w kamperze możesz mieszkać przez wiele tygodni.

Koszt nowego kampera

Trzeba być świadomym tego, że cena za nowy pojazd tego typu może przyprawić o ból głowy. Bardzo trudno jest znaleźć model, który będzie kosztował mniej niż 100 tys. złotych. Oczywiście cena nowego pojazdu zależy od jego wyposażenia i wielkości, lecz czasem może ona sięgać nawet miliona złotych. Dlatego też, jeśli nie dysponujesz taką kwotą to warto poszukać innych rozwiązań.

Koszt używanego kampera

Jednym z rozwiązań jest postawienie na używane kampery. To powinno zdecydowanie obniżyć koszty, ponieważ kilkuletniego kampera w dobrym stanie możesz też znaleźć za mniej niż 100 tys. złotych. Oczywiście musisz być też świadomy tego, że decydujesz się na auto, które może wymagać częstszych wizyt w serwisie, niż ma to miejsce w przypadku nowych modeli.

Koszt napraw kampera

Koszty napraw takiego pojazdu zależą od tego, co akurat przestało odpowiednio działać. Elementami wymagającymi szczególnej uwagi są amortyzatory oraz hamulce. Koszt ich naprawy najczęściej wynosi powyżej tysiąca złotych, w zależności od modelu. Warto też na bieżąco monitorować szczelność pojazdu, szczególnie w przypadku starszych pojazdów, gdyż pózniejsze pozbycie się wilgoci z pojazdu może się też wiązać z dużymi kosztami.

Niezbędne akcesoria, do kampera które trzeba dokupić

Gdy masz już kampera, to dobierz do niego akcesoria, które pozwolą Ci dodatkowo wypocząć. Wśród nich warto wymienić składane meble, takiej jak krzesełka i stoliki. To na nich odpoczniesz po podróży. Do tego dobierz też markizę, jeśli nie ma jej w aucie.

Wynajem przyczepy kempingowej lub kampera – tańsza alternatywa

Koszty kupna przyczepy lub kampera wynoszą często kilkaset tysięcy złotych. Jeśli planujesz w ciągu roku korzystać z takiej formy podróżowania sporadycznie, to często okazuje się, że będzie to nieopłacalna inwestycja. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z podróży kamperem lub przyczepą kempingową to rozwiązaniem może być skorzystanie z wynajmu.

Przykładowy koszt wynajmu kampera

Jeśli chodzi o koszt wynajmu kampera (np Ford Benimar Tessoro 496NK) to jego wysokość zależy od rodzaju auta oraz czasu, w którym chcesz go wypożyczyć. Okres letni jest najbardziej oblegany i wtedy cena za dobę może wynosić nawet kilkaset złotych. Jeśli jednak zdecydujesz się na wynajem kampera np. w październiku to jego cena możesz wynosić około 400 złotych za dobę.

Przykładowy koszt wynajmu przyczepy kempingowej

Koszt wynajmu przyczepy jest niższy niż w przypadku kampera. Jeśli masz swoje auto z hakiem to wczesną wiosną lub jesienią możesz z niej korzystać za około 150 złotych. Latem oczywiście ta cena będzie wyższa.

Oszczędności

Jak widzisz, 10-dniowy przejazd kamperem, nawet latem może kosztować około 5-6 tys. złotych. To poważna różnica, jeśli porówna się ją z ceną kampera, nawet używanego. Co więcej, decydując się na wypożyczenie pojazdu zyskujesz w pełni wyposażony model, dzięki czemu dodatkowo obniżysz koszty.

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 270 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 180 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 160 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Jak podpiąć przyczepę kempingową do samochodu

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj...

Czytaj więcej
Możliwe problemy w czasie podróży kamperem i przeczepą kempingową

Możliwe problemy w czasie podróży kamperem

Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym...

Czytaj więcej
Jak rozkładać balast w przyczepie kempingowej

Jak rozkładać balast w przyczepie i kamperze – musisz to wiedzieć!

Chcesz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży na wakacje? W tym poradniku przeczytasz, jak rozłożyć balast w kamperze....

Czytaj więcej
Najbardziej romantyczne miejsca w polsce na kemping dla dwóch osób

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce na kemping dla dwóch osób

Po długich miesiącach pracy pora oderwać się od rutyny, by zaznać czegoś wyjątkowego. Dlatego przygotuj kamper do drogi, spakuj...

Czytaj więcej