• Sprawdz nas

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę na wynajem kampera?

Marzą Ci się beztroskie wakacje, podczas których siedząc w kamperze zwiedzisz niejeden europejski kraj? Zakup odpowiedniego pojazdu wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Na szczęście istnieją wypożyczalnie kamperów, dzięki którym w sensownych pieniądzach spełnisz swoje pragnienia.

Jakie dokumenty są potrzebne do podpisania umowy na najem kampera?

Z całą pewnością jeszcze przed podpisaniem umowy zostaniesz poproszony o przedstawienie swojego dowodu osobistego bądź paszportu oraz dokumentu świadczącego o uprawnieniach do kierowania pojazdem. Jeśli wynajmujesz kampera w ramach spółki będziesz poproszony o okazanie odpisu KRS, a także upoważnienia do reprezentowania danego podmiotu.

Jak skonstruowana jest umowa na wynajem kampera?

Umowa na wynajem kampera musi określać obie strony, jak też wskazywać konkretną treść oświadczenia woli oraz być podpisana przez każdą ze stron. W dokumencie nie może zabraknąć precyzyjnego określenia przedmiotu umowy, a także warunków, w ramach których kamper jest wypożyczany. Z racji tego, że kodeks prawa cywilnego nie uściśla, jakie elementy umowy muszą się znaleźć w dokumencie, wiele podmiotów zajmujących się wynajmem woli ją rozbudować aniżeli pominąć ważny zapis. Chcą być zabezpieczone na wypadek kwestii spornych z najemcą.

Długość trwania umowy

Określona powinna być także data zwrócenia kampera podmiotowi go udostępniającemu. Należy również sprecyzować, kiedy i w jakiej formie osoba wypożyczająca auto przekaże wszelkie opłaty. Istotnym elementem jest kwestia zaliczki oraz warunków jej zwrotu. Może to być istotne w momencie rezygnacji z rezerwacji pojazdu. Jeśli dokonasz tego z odpowiednim wyprzedzeniem, masz szansę na odzyskanie nawet 100% wpłaconej kwoty.

Ubezpieczenie

Kamper, podobnie jak przyczepy kempingowe oraz inne pojazdy mechaniczne, przy ich najmie wymagają uiszczenia opłaty rezerwacyjnej. Sprawdź zanim wsiądziesz za kierownicę, czy ma wykupione OC. Wystarczy, że znasz numer VIN i tablicy rejestracyjnej, aby zweryfikować to samodzielnie z pomocą internetowej bazy pojazdów. Każdy z nich musi mieć wykupione OC, jednak pozostałe polisy są dobrowolne. Warto spytać, czy właściciel kampera takie posiada. Podmioty specjalizujące się w wynajmie dbają również o to, aby pojazdy były objęte assistance, gdzie w razie awarii można liczyć na pomoc autoryzowanego serwisu.

Zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), regulowanymi przez ustawę z 11 września 2015 roku o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Konkretne towarzystwo ubezpieczeń może jednak wdrażać swoje własne zapisy dotyczące polityki wykluczeń czy ograniczeń. Oznacza to, że w przypadku określonych okoliczności dany podmiot może nie uznać prawa do uzyskania odszkodowania.

Generalnie kampery nie należą do pojazdów, które podmioty ubezpieczeniowe obejmują ochroną szczególnie chętnie. Dlatego należy spodziewać się niemałych stawek za tego rodzaju usługi. Wypożyczalnie, w obawie przed ewentualnymi szkodami, których nie obejmuje ubezpieczenie kampera, zawężają grono klientów, powierzając swoje pojazdy konkretnym grupom osób. I tak niektóre firmy wynajmują swoje kampery klientom powyżej określonego wieku i mającym co najmniej kilka lat doświadczenia za kierownicą

Odpowiedzialność za ewentualne szkody

Przygotowując się do długiej podróży, najemca kampera może chcieć dostosować pojazd do swoich potrzeb, na przykład instalując dodatkowy bagażnik. Większość takich modyfikacji powinna być uzgadniania uprzednio z firmą, do której należą pojazdy. Zapoznaj się szczegółowo z regulaminem i treścią umowy. Być może spotkasz tam zapis, że samodzielne naprawy szkód mogą odbywać się jedynie do określonej kwoty lub muszą być poprzedzone konsultacją z firmą wynajmującą. Dotyczy to nie tylko części samochodowych (napędu, nadwozia itp.), ale także wyposażenia dodatkowego, jak: lodówka, telewizor, radio. Często wynajmowane pojazdy są jeszcze na gwarancji, zatem nieautoryzowana naprawa może skutkować jej utraceniem.

Limit kilometrów/czasu podróży

Większość firm nie narzuca swoim klientom limitów na przejechane dziennie kilometry. Zdarza się jednak, że mogą występować takowe ograniczenia – zarówno dla odległości przebytej w ciągu jednej doby, jak i w ciągu całego tygodnia (lub całego okresu najmu). Może to być na przykład 400 km dziennie, a więc 2800 km tygodniowo. W przypadku przekroczenia narzuconej wartości, możesz spotkać się z obowiązkiem wniesienia kolejnej opłaty.

Kary umowne

Poszczególne firmy przygotowują swoje własne regulaminy i umowy najmu, które stanowią podstawę do nakładania kar umownych na najemców. Jedna z nich dotyczy spóźnienia się najemcy ze zwrotem pojazdu. W sytuacji, gdy wypożyczysz kamper na określony czas i nie zdasz go w konkretnym dniu, poza koniecznością opłacenia nowej rozpoczętej doby, wynajmujący może nałożyć na Ciebie dodatkową karę umowną.

Na co uważać podpisując umowę na najem?

Szczególną uwagę jako najemca kampera zwróć na klauzule abuzywne, to znaczy wszystkie zapisy niedozwolone, ale też takie, które są skrajnie niekorzystne dla Ciebie. Zachowaj czujność, jeśli chodzi o wysokość kar umownych oraz zakres nakładania dodatkowych opłat. Istotny jest też sposób rozliczenia kaucji czy zagadnienie związane z możliwością skorzystania z pojazdu zastępczego.

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 270 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 180 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 160 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Jak podpiąć przyczepę kempingową do samochodu

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj...

Czytaj więcej
Możliwe problemy w czasie podróży kamperem i przeczepą kempingową

Możliwe problemy w czasie podróży kamperem

Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym...

Czytaj więcej
Jak rozkładać balast w przyczepie kempingowej

Jak rozkładać balast w przyczepie i kamperze – musisz to wiedzieć!

Chcesz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży na wakacje? W tym poradniku przeczytasz, jak rozłożyć balast w kamperze....

Czytaj więcej
Najbardziej romantyczne miejsca w polsce na kemping dla dwóch osób

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce na kemping dla dwóch osób

Po długich miesiącach pracy pora oderwać się od rutyny, by zaznać czegoś wyjątkowego. Dlatego przygotuj kamper do drogi, spakuj...

Czytaj więcej