• Sprawdz nas

Kamper dla 5 osób – jaki będzie odpowiedni?

Planujesz wakacje z rodziną lub znajomymi w nieco innej formie? Jeśli zależy Ci na tym, by wszyscy czuli się w pełni komfortowo, musisz wybrać odpowiedni pojazd. Podpowiadamy, jak znaleźć idealny kamper dla 5 osób!

Kamper dla 5 osób – co mówią przepisy?

Przede wszystkim kamper dla 5 osób powinien być dostosowany nie tylko do potrzeb podróżujących, ale też obowiązujących przepisów. Takie pojazdy nie mogą bowiem przekraczać ustalonej ładowności. Oblicza się ją jako różnicę pomiędzy dopuszczalną masą całkowitą a masą własną.

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym oraz dyrektywą europejską 95/48/EC, masa własna pojazdu to waga pojazdu, a także jego wyposażenia, paliwa, olejów, smarów i cieczy oraz samego kierowcy (orientacyjnie przyjmuje się, że waży 75 kg). W kamperach dodatkowe obciążenie stanowią jeszcze m.in. meble, butle z gazem czy zbiornik wody czystej (zazwyczaj 100 litrowy). Ładowność określa limit dla łącznej wagi wszystkich pasażerów, ich bagaży oraz dodatkowego wyposażenia. W przypadku kamperów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wynosi ona 400-500 kg. Przy tym nie ma to znaczenia, ile osób może podróżować w pojeździe. Jeśli przekroczy się ładowność, zapłaci się wysoki mandat.

Jaki kamper dla 5 osób wybrać?

W połowie roku 2020 zmieniły się przepisy homologacyjne obowiązujące w Unii Europejskiej, przez co większość produkowanych obecnie kamperów jest 4-osobowa. Oferowany przez nas kamper Ford Benimar Tessoro 496 NK spełnia jeszcze wymogi 5-osobowej homologacji do jazdy oraz spania, dlatego będzie idealnym wyborem dla osób planujących wyjazd w większym gronie. Do innych popularnych modeli zalicza się jeszcze m.in. Ford Roller Team KRONOS 284TL, Ford Benimar Sport 363, Ford Tessoro Benimar 463, Ford Transit Chausson 720 oraz Ford Transit Chausson 788.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kampera dla 5 osób?

Kamper dla 5 osób musi być przestronny. W przeciwnym razie podróż będzie po prostu mało przyjemna dla jej uczestników. Wszyscy powinni swobodnie się czuć we wnętrzu pojazdu, dlatego trzeba zadbać, by mieli odpowiednio dużo miejsca na odłożenie swoich bagaży i podręcznych akcesoriów. Ergonomiczny układ wnętrza znacznie zwiększają komfort podczas korzystania z kampera.

W kabinie powinny się też znaleźć różne sprzęty i akcesoria, które są niezbędne na co dzień. Potrzebne są oczywiście zlew, płyta grzewcza / kuchenka gazowa, lodówka z zamrażarką, prysznic, ubikacja oraz umywalka. Przydatnymi dodatkami są m.in. gniazdka ładowania, telewizor czy system audio (z głośnikami w części mieszkalnej). Kierowca na pewno doceni również wszelkie udogodnienia ułatwiające prowadzenie, np. tempomat, kamerę cofania, kontrolę trakcji czy lampy halogenowe z doświetlaniem zakrętów.

Dlaczego warto wynająć kamper dla 5 osób?

Inwestycja w kamper dla 5 osób to duży wydatek. Jeśli nie jest się przekonanym do zakupu własnego pojazdu lub chce się najpierw przetestować, jak sprawdza się w praktyce, warto zdecydować się na wynajem. Dzięki temu można skonfrontować swoje wyobrażenia i oczekiwania, co niewątpliwie pomoże bardziej świadomie podjąć ostateczną decyzję.

W ten sposób można również po prostu bez zobowiązań wybrać się na wakacje z rodziną albo znajomymi, przy okazji sporo oszczędzając na zakwaterowaniu. Podróżując w kamperze da się zwiedzić wiele pięknych miejsc, dlatego jest idealny dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jak najbardziej da się też zamontować na nim uchwyt na rowery, dlatego daje naprawdę wiele opcji.

Oferujemy przystępne ceny, szeroki wybór terminów oraz dużą elastyczność w kwestii odbioru i zdania pojazdu. Wystarczy mieć ważne prawo jazdy kategorii B oraz więcej niż 25 lat. Wakacje w kamperze w większej grupie to gwarancja niezapomnianych przeżyć!

Polecane Oferta
Hobby Excellent 540 WLU
od 180 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 7.272 mm

Hobby Prestige 650 UMFe
od 270 PLN

Masa całkowita: 1900 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 8323 mm

Hobby DeLuxe 490 KMF
od 180 PLN

Masa całkowita: 1400 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 6.886 mm

Hobby De Luxe Edition 545 KMF
od 210 PLN

Masa całkowita: 1600 kg

Ilość miejsc: 5

Długość całkowita: 7,422 mm

Hobby DeLuxe 460 UFE
od 160 PLN

Masa całkowita: 1500 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.627 mm

Knaus Sport 450 FU Silver Selection
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 4

Długość całkowita: 6.690 mm

Hobby DeLuxe 400 SFE
od 150 PLN

Masa całkowita: 1300 kg

Ilość miejsc: 3

Długość całkowita: 5.972 mm

Adria Astella 904 HP
od 500 PLN

Masa całkowita: 3000 kg

Ilość miejsc: 6

Długość całkowita: 10920 mm

zobacz więcej

Jak podpiąć przyczepę kempingową do samochodu

Jak podłączyć przyczepę kempingową do samochodu?

Podłączenie przyczepy kempingowej do samochodu nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Poznaj...

Czytaj więcej
Możliwe problemy w czasie podróży kamperem i przeczepą kempingową

Możliwe problemy w czasie podróży kamperem

Wyjazd kamperem na wakacje może być niezapomnianą przygodą. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym...

Czytaj więcej
Jak rozkładać balast w przyczepie kempingowej

Jak rozkładać balast w przyczepie i kamperze – musisz to wiedzieć!

Chcesz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży na wakacje? W tym poradniku przeczytasz, jak rozłożyć balast w kamperze....

Czytaj więcej
Najbardziej romantyczne miejsca w polsce na kemping dla dwóch osób

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce na kemping dla dwóch osób

Po długich miesiącach pracy pora oderwać się od rutyny, by zaznać czegoś wyjątkowego. Dlatego przygotuj kamper do drogi, spakuj...

Czytaj więcej