Wycieczki, wakacyjne wyjazdy, weekendowe podróże – mogą odbywać się na wiele sposobów. Począwszy od środka transportu, na bazie noclegowej kończąc. Osoby, które nie preferują noclegów w hotelach, lubią często zmieniać lokalizację i stawiają na budżetową opcję, mogą mieć zagwozdkę – kamper, przyczepa czy namiot. W tym artykule przybliżymy nieco każdą z tych możliwości, uwzględniając jej wady i zalety.
Kamper – zalety i wady
Miłośników podróżowania kamperem z roku na rok przybywa. Dają one swobodę, niezależność i pozwalają na oszczędzanie pieniędzy na noclegach. Kampery są niczym mobilny dom, który w okresie podróży można ze sobą przewozić w wybrane miejsca i zwiedzać wybrane zakątki świata.
Prowadzenie pojazdu jest zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze niż ciągnięcie przyczepy kempingowej. Kluczowe jest jednak, by ważył on mniej niż 3,5 tony – w przeciwnym razie konieczne będzie zrobienie prawa jazdy na prowadzenie cięższych pojazdów, a także uiszczanie opłat za podróże po płatnych drogach dla cięższych aut.
Oczywiście nie można też zapominać o kwestiach finansowych. Jeśli te są priorytetowe, to jednak należy mieć na uwadze, że zakup czy wynajem kampera jest droższy niż przyczepy.
Na korzyść kamperów przemawia fakt, że nie trzeba martwić się o środek transportu – są one samowystarczalne w przeciwieństwie do przyczep, które wymagają sprawnego auta do ciągnięcia.
Kamper to samochód stworzony z myślą o turystyce, więc i dostosowany pod względem budowy i wyposażenia do podróżowania. Zapewnia miejsce do spania oraz wypoczynku, a zwykle również oddzielne pomieszczenie sanitarne i kuchnię. Czyni go to zarówno środkiem, jak i bazą noclegową, sanitarną i gastronomiczną.
Przyczepa kempingowa – zalety i wady
Przyczepa kempingowa sama nie pojedzie, więc oprócz niej trzeba dysponować sprawnym autem z hakiem, przystosowanym do ciągnięcia przyczepy o określonej masie. Podobnie jak w przypadku kampera, jeśli dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (auto + przyczepa) przekracza 3,5 tony konieczne jest prawo jazdy i uiszczanie opłat (etoll) na płatnych drogach.
Przyczepa kempingowa świetnie sprawdzi się na dłuższe wakacje w jednym miejscu. Można ją zaparkować, by była bazą noclegową, a autem zwiedzać okolicę. Jest w pełni przystosowana do tego, by w niej spać, gotować, odpoczywać. Jeśli chodzi o sanitaria, to większość przyczep dysponuje toaletą lub nawet niewielkim prysznicem, ale zwykle w trakcie podróżowania i tak decydujemy się na skorzystanie z komfortowych warunków na polu kempingowym. W przypadku przyczep warto bowiem pamiętać, że parkowanie i biwakowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach. Na korzyść przyczep na pewno przemawia koszt zakupu lub wynajęcia – ten jest znacznie niższy niż w przypadku kamperów.
Namiot – zalety i wady
Ostatnia propozycja to namiot. Uwielbiany przez wielu, ale również budzący obawy. W przypadku przyczep i kamperów nie trzeba obawiać się warunków atmosferycznych. Namiot może nie być zbyt komfortową opcją, gdy leje deszcz, a w mroźne dni wręcz uniemożliwia biwakowanie (choć fani ekstremalnych wrażeń mogą się na nie zdecydować). Jeśli chodzi o atuty namiotów to na pewno jest ich niska cena, możliwość podróżowania różnymi środkami transportu i brak zobowiązań. Raz zakupiony namiot będzie służył latami i podczas wielu wyjazdów – oczywiście, jeśli będzie dobrej jakości i nie dojdzie do nieprzewidzianych wydarzeń. Taki typ biwakowania na pewno przypadnie do gustu osobom ceniącym bliskość z naturą, poszukującym taniego sposobu podróżowania i pragnącym niezależności oraz elastyczności.
Kamper, przyczepa czy namiot – podsumowanie
Zachęcamy, by przeanalizować wszystkie te opcje i zaplanować wyjazd, który spełni Twoje oczekiwania. Każda z form ma swoich zwolenników i z pewnością każdej warto spróbować choć raz w życiu, by przekonać się o jej wszelkich atutach i niedogodnościach. Na wynajem kampera czy przyczepy kempingowej można zdecydować się choćby na weekend, by udać się w góry lub nad morze. Zakup namiotu to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale równie dobrze można go pożyczyć od znajomych – ktoś z Twojego otoczenia na pewno nim dysponuje!